Šventosios seniūnijos bendruomenės atviras laiškas ir tai, kas vyko po to

Šventosios seniūnijos bendruomenės atviras laiškas ir tai, kas vyko po to

Perskaičius Šventosios seniūnijos bendruomenės atvirą laišką daug kas paaiškėja. Kodėl bendruomenė nusivylusi? Kodėl bendruomenė apskritai drįso prabilti? Kodėl prabilo parašydama atvirą laišką, pirmiausia, adresuotą Palangos merui Š. Vaitkui? (Visas adresatų sąrašas laiško pradžioje. Laišką viešinti pasiryžo "Vakarų ekspresas" ir "Pajūrio naujienos")

Ar Palangos valdžia gerbia žodžio laisvę? Ar Palangoje yra vietos demokratijai ir opozicijai? Galų gale, ar Palanga turi nepriklausomą spaudą?

Kyla rimtų abejonių, tačiau... Norėtųsi manyti kitaip, norėtųsi tikėti, kad mūsų tauta, vardan laisvo žodžio, laisvos, lietuviškai skambančios minties, nuėjusi ilgą, sopulingą kelią, susigrąžino teisę į laisvą žodį. Regis ir konstitucinė žmogaus teisė turėti ir laisvai reikšti savo įsitikinimus, mintis bei pasirinkti žodį, turėtų galioti visiems. Ir lygesnių už lygius šioje kategorijoje negali būti.

Yra, kaip yra. Įvykiai po išsiųsto ir paskelbto Šventosios seniūnijos bendruomenės laiško klostosi maždaug taip:

- Meras bendruomenę, ne tik, kaip oficialią, bent 150 narių vienijančią organizaciją, bet ir kaip svarbią visuomenės ląstelę, ir toliau ignoruoja bei atsisako pripažinti bendruomenės statusą: atviram laiškui vienbalsiai pritarė 66 (visi) susirinkime dalyvavę nariai, tačiau meras ir toliau nepasitenkinimu kaltina tik bendruomenės pirmininką Domininką Jurevičių ir bendruomenės tarybos narę Audronę Bukauskienę. Užuot inicijavęs susitikimą su bendruomene ir konstruktyvų dialogą, Facebook socialiniame tinkle komentuoja:

"Gerb. Rima, viskas gerai – toks gyvenimas Smile Yra visokių žmonių Smile darai – blogai, nedarai – blogai Smile Pastebėjau, kad gerb. Domininkui Jurevičiui ir gerb. Audronei niekas netinka. Nežinau, gal tai koks asmeninis pyktis? Toks jausmas, kad yra žmonių, bet kokia kaina norinčių pakenkti miesteliui ir jo gyventojams. Dar visai neseniai reikštas pageidavimas Šventąją prijungti prie Kretingos, šiandien sulaukėme D. Jurevičiaus prašymo leisti rengti pėsčiųjų žygį, prisijungiant prie kretingiškių piketuotojų, nepatenkintų planais apmokestinti poilsiautojų įvažiavimą į Palangą. Viena vertus nori, kad Šventosios infrastruktūra gražėtų, kita vertus protestuoja prieš lėšų infrastruktūrai tvarkyti surinkimą (ką seniai turi Neringos kurortas). Sunku suprasti, ko siekiama tokiu amžinu nepasitenkinimu. Gal tai tiesiog politika? Bet aš nepykstu – susitinku su daugeliu Šventosios gyventojų ir žinau jų priešingą nuomonę. Gražios dienos Smile" (Š. Vaitkus, 2015.10.20, komentaras prie posto socialiniame tinkle Facebook, grupė "Mano Palanga", visas dialogas išsaugotas ir saugomas)

- Neobjektyvi vietinė spauda primena susidorojimo su bendruomene įrankį.

- Netrukus (2015.10.22) "Palangos tilte" išspausdinama publikacija "Domininkai ir Audrone baikite verkšlenti visų šventojiškių vardu". Straipsnio ir mero komentaro idėjinės sąsajos – tiesiog stulbinančios.

- Po straipsniu pasirodo intriguojančių komentarų apie tai, kad straipsnis buvęs "sufabrikuotas", o
pasirašiusiuosius – klaidino pati Šventosios seniūnė:

Marija

"Bjauresnio manipuliavimo skaitytojų nuomone, kaip šitas laiškas, nepamenu kada teko matyti. Malonu bent tai, kad dauguma čia parašiusių komentarus bent jau supranta, koks laiško kūrėjų tikslas. O visiems, susibūrusiems Šventojoje į bendruomenę, jos pirmininkui Domininkui ir bendruomenės tarybos narei Audronei didelis dėkui: nekeltų jie į viešumą problemų, ir toliau Šventoji pūtų, kaip visą laiką – visus 25 metus. Pusantros gatvės, pusantro šaligatvio ir dar kelios "razinkos" – vienos ašaros..."

Šventojiškė

"Nu prajuokinot su parašaisSmile kelių giminių visi nariai, kunigo draugų ir jų kaimynų ir vienos įstaigos darbuotojųSmile Gyventojų tikslas turėtų būti vienas: miestelio gerovė, o ne savi asmeniniai interesai! Pagarba Domininkui ir Audronei už jų žmogiškas pastangas visų labui!"

Rasa

" (Seniūnė) Net neparodė straipsnio turinio, Olia Dejiene, nes neturėjo laiko ir visai kitaip paaiškino, nei parašyta, žodžiu, išdūrė. Rašėmės ant tuščio lapo."

"Pirmiausia, tai manau žmonės, kurie padėjo parašus tikrai nesuprato, už ką iš tikrųjų pasirašo, nes buvo kelios istorijos, kaip teko girdėti. Tokiu būdu, pasinaudojant žmonių patiklumu, įvyko bjauri manipuliacija. Tokioje situacijoje manau reikėtų, tiek straipsnio autorei, tiek šios idėjos sumanytojai, imti ir atsiprašyti žmonių, kurie nieko dėti ir įvelti į tokią bjaurią situaciją. Ir klausimas dar toks iškilo: kuo remiantis buvo paskelbti vardai ir pavardės su parašais?... Ar tai tikrai leidžia įstatymai? Juk tai asmens duomenų paviešinimas ir vargu, ar pasirašiusieji sutiko būti viešinami..."

Olga Dejienė

"Galiu pakomentuoti, kodėl žmonės pasirašė, nes rinkau pati parašus. Labai atsiprašau, kad paviešino, nes nebuvo nei kalbos apie laikraštį. Darželio darbuotojai pasirašė todėl, kad buvo kalbama apie pėsčiųjų tako rekonstrukciją prie darželio ir mes visi tuo džiaugiamės, kad kažką pradėjo daryti. Renkant parašus ir buvo akcentuota, kad ir mažas darbas yra geras darbas. O niekas nebuvo prieš Audronę ir Domininką. Laiško darželio darbuotojai net neskaitė, jei būtų žinoję, tai tikrai nebūtų pasirašę."

"Tai čia kaip ir aišku - seniūnė apgaule pasinaudojo (straipsnio pasirašydami gyventojai nematė) bendruomenės nariais, norėdama pasigerinti savo ir savo darbdavio Palangoje reputaciją. Seniūne, ar jums ne gėda? Kodėl slopinate iniciatyvius žmones? Kada paneigsite, kad suklaidinote žmones su parašais?"

- Reaguodama į "Palangos tilto" straipsnį, Šventosios bendruomenė siunčia redaktoriui laišką.

- "Palangos tilte" pasirodo kitas užgaulaus pobūdžio rašinys "Šventojiškiai, nesipjaukite dėl valdžios kaip šunys"

                          

... štai taip gyvena laisvas žodis Palangoje...