Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pozicija

Vienbučių „virsmas“ daugiabučiais bus pažabotas

2014-10-24

     Nekilnojamojo turto vystytojams ne naujiena, kad namo projektas turi būti rengiamas vadovaujantis galiojančiais teritorijų planavimo dokumentais, jiems neprieštaraujančiais savivaldybės administracijos išduotais specialiaisiais architektūros reikalavimais ir prisijungimo sąlygomis. Žinoma ir tai, kad, jei teritorijų planavimo dokumente toje teritorijoje yra numatyta tik vienbučių ir dvibučių namų statyba, tai norint pastatyti daugiabutį, reikėtų keisti ir žemės naudojimo būdą. Tai įmanoma ne visada, be to, daugiabučių namų statybai keliama daugiau reikalavimų (tarp jų – žemės sklypo užstatymo intensyvumo ribojimas, minimalus automobilių stovėjimo vietų skaičius ir kt.). Dėl to, siekdami kuo mažesnėmis sąnaudomis gauti kuo didesnį pelną, verslininkai įsigudrino rengti vienbučių namų projektus su perspektyva sujungti patalpas gerokai daugiau nei į dvi grupes ir, pavadinus jas butais, įsiūlyti nuosavo būsto įsigeidusiems patikliems klientams.

     Tokią veiklos schemą gerai iliustruoja vietinių gyventojų nuostabą ir susirūpinimą keliančios statybos individualių namų kvartale Palangoje. Čia gyvenamasis būstas labai paklausus. Kaip aiškėja, nekilnojamojo turto vystytojai, įgyvendindami vieno buto gyvenamojo namo projektą, nepasikuklina numatyti net 24 dviejų kambarių butus.

     Funkciškai sujungti patalpas į grupes, akivaizdžiai formuojant atskirus butus, pradedama statybos metu keičiant pertvarų išdėstymą. Pagal galiojančius teisės aktus tai nėra esminių statinio projekto sprendinių pažeidimas, dėl kurio reikėtų perdaryti projektą ir gauti naują leidimą statyti. Statybos valstybinės priežiūros pareigūnai, nustatę tokių atvejų, surašo privalomąjį nurodymą pašalinti pažeidimus, pertvarkant statinį pagal projektą, kurį įgyvendinti išduotas leidimas.

     Nekilnojamojo turto pirkėjams, susidomėjusiems būstais tokiame name, vertėtų priminti, kad pagal Civilinio kodekso nuostatas įsigyta funkciškai sujungtų patalpų grupė savininkui priklausys bendrosios dalinės nuosavybės teise. Parduoti, kitaip perleisti, taip pat išnuomoti, įkeisti arba kitokiu būdu keisti buto teisinę būklę šiuo atveju galima tik bendraturčių sutarimu. Prireikus remontuoti bendras namo konstrukcijas taip pat kiltų nemažai rūpesčių. Jau nekalbant apie automobilių stovėjimo vietas, kurių projekte numatyta tik pagal vienbučiam namui taikomas normas.

     Pripažįstant statybos reglamentavimo spragas, kuriomis savanaudiškai pasinaudojantys verslininkai suklaidina būsto pirkėjus ir nepaiso individualių namų kvartaluose daugiabučio poreikius atitinkančio namo egzistavimo pasekmių, skubiai inicijuojamas kai kurių teisės aktų pakeitimas, užkirsiantis kelią daugiabučių namų atsiradimui teritorijų planavimo dokumentuose nenumatytose vietose.

http://www.vtpsi.lt/node/1990